FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania

FAQ – Najczęściej zadawane pytania – znajdź odpowiedzi na każdy problem!

Bardzo często w komentarzach pojawiają się pytania, na które już niejednokrotnie odpowiedziałem. Choć możecie myśleć, że kopiowanie tych samych odpowiedzi z sekcji komentarzy do kolejnej jest irytujące, to tak nie jest. Po prostu każdy doskonale wie, że jest wiele innych ciekawszych rzeczy do roboty – między innymi przygotowywanie dla was nowych recenzji i dostarczanie niesamowitych informacji o grach. A o te przecież sami mnie prosicie. 

Dlatego aby ograniczyć ilość pytań, na które już zdążyłem odpowiedzieć i w ten sposób zwolnić nieco miejsce na komentarze odnoszące się prezentujących przeze mnie treści i usług, postanowiłem opracować ten dość krótki (jak na klasyczne wpisy o grach) poradnik. To popularny FAQ, czyli artykuł Frequently Asked Questions, gdzie postanowiłem odpowiedzieć na najważniejsze pytania, jakie możecie mieć do mnie czy też do strony, którą przeglądacie.

Jak długo poświęcasz czasu na recenzję każdej gry?

Choć można odpowiedzieć na to pytanie w jednym zdaniu, to pozwolę sobie je nieco poszerzyć. Otóż jak wiecie, każdy ma swój ulubiony gatunek produkcji, a to oznacza, że dla jednego kilkanaście godzin w ciągu tygodnia na jeden tytuł to mało, a dla drugiego wprost przeciwnie. Podobnie jest i ze mną. Choć staram się podchodzić do wszystkich testowanych przeze mnie produkcji w sposób jak najbardziej obiektywny, to rzecz jasna nutka subiektywności wedrze się tu i ówdzie. 

Rzeczą oczywistą jest jednak, że jedna produkcja przypadnie mi do gustu bardziej, a druga mniej. A to oznacza, że testując, na przykład, najnowszego Need for Speeda mogę odpaść już po niespełna 10 godzinach gry, a znów w przypadku serii Age of Empires czy też Might and Magic Heroes mogę nabić nawet i 30-40 godzin zanim pokuszę się o pierwsze wrażenia.

Jednakże, zawsze staram się dostarczyć moim czytelnikom recenzji bazującej nie tylko na pierwszym wrażeniu. A to oznacza, że oprócz początkowych misji czy też etapów rozgrywki robię wszystko, co w mojej mocy, aby progresować dalej. A to oznacza, że przynajmniej te 15-20 godzin na każdą grę poświęcam. Jasne jest to, że nie robię tego jednego dnia czy kilka dni pod rząd. Czasami zacznę testować tytuł na początku miesiąca, a skończe, na przykład, w połowie. To wszystko zależy od po prostu samej gry. 

Które gatunki najbardziej lubisz?

Jeśli zadajesz takie pytanie, to znaczy, że bardzo dobrze wykonuję swoją robotę i ciężko po zrecenzowanych poznać które propozycje są dla mnie lepsze. A to bardzo dobry znak, bo świadczy o stosunkowo dobrym obiektywizmie z mojej strony i gwarancji, że nie popełniał tak wielu błędów. Albo przynajmniej ich nie widzicie. 

Ogólnie najczęściej w dzieciństwie ogrywałem produkcje takie jak Diablo czy Starcraft. Nieco później pojawił się Command and Conquer, a także Europa Universalis. Rzecz jasna z czasem zacząłem bardziej interesować się symulacjami, grami akcji czy też przygodówkami. Jednakże, nigdy nie zdobyły one mojego większego zainteresowania.

Mogę natomiast powiedzieć, co nie jest dziś popularną opinią, nie jestem fanem gier Battle Royale. Na szczęście z uwagi na ich popularność łatwo znaleźć recenzje do tych produkcji, dlatego rzadkie publikacje na temat tych gier nie stanowią dla was, moich fanów, problemu.

Czy zajmiesz się grą “X”? 

Ogólnie bardzo często przyjmuje “zlecenia” od was, aczkolwiek na tę chwilę mam już określoną listę produktów, które w najbliższym czasie pojawią się na stronie. Jest to głównie podyktowane premierami gier, jakie pojawią się w przeciągu następnych paru miesięcy. Rzecz jasna co jakiś czas jest na rynku czas, gdzie premier jest bardzo mało. Wtedy właśnie nadrabiam rekomendacje od was i każda gra “X” będzie u mnie recenzowana. 

Czy korzystanie z PSP Download wiąże się z jakimiś opłatami?

Strona, którą dziś przeglądacie, jest w pełni darmowa. Rzecz jasna wyłączenie Adblocka by mi z pewnością pomogło i zagwarantowało dodatkową motywację, aby dalej rozwijać ten projekt. Nie jest to jednak nic, co mogłoby się wiązać z jakimiś opłatami.

Wszystkie recenzje, które przygotowuję, są moimi prywatnymi spostrzeżeniami. Nie są to więc artykuły sponsorowane bądź też rekomendacje bazujące na tym kto mi zapłaci więcej. Jeśli gra jest dobra, to tak napiszę. Jeśli nie jest, no to cóż – niektórym nie spodobają się moje komentarze. 

Warto jednak zauważyć, że czasami w komentarzach mogą pojawić się złośliwe uwagi dotyczące płatności czy też i niebezpieczne linki. Pamiętajcie – w komentarzach nie umieszczamy żadnych informacji związanych z płatnościami ani też nie prosimy o dotacje. Dlatego jeśli takie komentarze się pojawią, proszę o jak najszybsze ich zgłoszenie. 


Jak wygląda proces instalacyjny gier?

Ogólnie bardzo dużo pojawia się pytań odnośnie instalacji gier recenzowanych na PSP Download. Sposobów na to, aby cieszyć się daną produkcją, jest całkiem sporo. Możemy przecież znaleźć działające instalatory i wykorzystać wiedzę na temat działania różnorodnych programów i plików w celu zainstalowania gry. 

Jednakże, to, która opcja będzie dla nas idealna, zależy przede wszystkim od tego czy chcemy więcej poświęcić czasu na pobranie samej instalki czy może wolimy opcję online bądź też miks jednej lub drugiej opcji. Wszystko to zależy od naszych własnych preferencji. Aby jednak mieć pewność, że każdy wie doskonale z czym się to wiąże i jak krok po kroku należy postępować w celu zainstalowania gry, zachęcam do zapoznania się z oddzielnym artykułem odnośnie pobierania.

Czy pobranie produkcji z Internetu wymaga dodatkowego oprogramowania bądź specjalistycznej wiedzy?

Ponownie, najlepszym sposobem na to, aby cieszyć się z odpowiednio wybranego urządzenia, jest po prostu wykorzystanie wiedzy, jaką przekazuję wam w poradniku związanym właśnie z użytkowaniem instalatorów i pobieraniem ich na komputer. Jest to obszerny artykuł, gdzie znajdziecie wszelkie odpowiedzi związane z instalatorem. 

Należy natomiast pamiętać, że ogólnie proces instalacyjny jest teraz o wiele prostszy niż jeszcze dekadę temu. Oznacza to, że rzadko kiedy wymagane są jakieś dodatkowe programy. Nie musimy też poświęcać naszego własnego czasu na naukę i rozwiązywanie problemów, bo nowoczesne instalatory robią wszystko za nas. 

Czy można się z wami skontaktować w sprawie pomocy rozwoju PSP Download?

Na obecną chwilę nie szukamy nowych członków zespołu, aczkolwiek jak wspomniałem w artykule O Nas, w niedalekiej przyszłości może okazać się, że będę potrzebować drugiego recenzenta z uwagi na ogromną liczbę gier czekających w kolejce, a także mając na względzie rozszerzenie ekspertyzy i wiedzy o drugą osobę.